info@rultedrulman.com
Erenler Mahallesi 1041 Sokak No/1
Erenler/Sakarya
0264 241 3854
DESTEK

KURU YAĞLAYICILI RULMANLAR

Rulted Rulman > Rulmanlar > KURU YAĞLAYICILI RULMANLAR

KURU YAĞLAYICILI RULMANLAR

Yüksek sıcaklıklarda yağlama için değişik çözüm alternatifleri bulunmasına karşın, bunlar da beraberinde ilave sorunlar getirirler. Sürtünmeyi azaltmak için kullanılan yağlayıcı, çok yüksek sıcaklıklarda erir veya buharlaşabilir. Bu durum, sadece çevre ile ilgili olumsuz bir etki olarak kalmaz, ayrıca rulmanları sürekli olarak yağlamak için gerekli iş gücüne ek olarak, gresin satın alınması ve bertaraf edilmesi ile ilgili giderler dikkate alındığında bir ekonomik kaybı da beraberinde getirir. Çok düşük sıcaklıklarda ise yağlayıcının etkinliği çok düşer ve rulmanda kayda değer oranda sürtünme oluşur.

SKF, özellikle aşırı zorlu koşullarda çalışma için geliştirilmiş rulman ve yağlayıcı çözümlerini endüstrinin hizmetine sunmaktadır. Firmanın gelişmiş malzemeler, rulman tasarımı, makina güvenilirliği ve endüstriyel uygulamalar konularındaki bilgi birikimi ve deneyimi ile oluşturulmuş bu çözümler, işletmelere makina performansı, rulman ömrü, üretkenlik ve maliyet kontrolü konularında yeni ufuklar açmaktadır.

Kuru yağlamalı rulmanlar esas olarak DryLube rulmanları ve çok yüksek sıcaklık rulmanlarından oluşmaktadır. Bu rulmanlar grafit veya molibden di sülfit gibi katı yağlayıcılarla yağlanmaktadır. Grafit ve molibden di sülfitin yağlama özellikleri, yağlayıcı rulmana yapıştığında, yük altında yağlayıcıda lamelli tabaka şeklindeki bir yapı oluşmasından kaynaklanmaktadır. Tabakaların içindeki bağ kuvvetleri, tabakalar arasındaki van-der-Waals-kuvvetlerinden çok daha büyüktür. Bu nedenle, söz konusu yağlayıcılar rulmanlarda kullanıldığında, çalışma sırasında tabakalar birbiri üzerinde kolaylıkla kayarak çok düşük sürtünme oluştururlar. Grafitin yağlama özellikleri, grafit tabakaları arasındaki buhar, kayma direncini ve sürtünme kuvvetlerini azalttığı için buharlı ortamlarda çok daha iyidir. Molibden di sülfit ise buharlı ortamlarda grafit gibi iyi yağlama karakteristiğine sahip olmadığından, genellikle kuru çalışan uygulamalarda tercih edilir. Sonuç olarak, molibden di sülfit genelde vakumlu ortamlar için uygun bir katı yağlayıcıdır.

Grafit, yağlama özelliklerini 500 °C nin oldukça üzerindeki sıcaklıklarda dahi kaybetmez. Sürtünmeyi daha da azaltmak için, DryLube rulmanları düşük sürtünme katkıları ve nano-partiküller içerecek şekilde de tedarik edilebilir. Bu katkılar rulman performansını daha da iyileştirecek özelliklerdedir. DryLube rulmanları makina işletme maliyetini düşürmek, bakımlar arası süreyi uzatmak ve çok geniş bir sıcaklık aralığı boyunca yüksek güvenilirlikte bir çalışma sağlamak için tasarlanmıştır. DryLube rulmanları, grafit ve molibden di sülfit (MoS2) esaslı katı yağlayıcılar ve bağlayıcı bir reçine ile doldurulmuşlardır.

ÜRÜN GÖRSELİ

kuru-yaglamalı-rulmanlar

Kuru yağlayıcılar rulmanın boşluklarına enjekte edilerek, katılaşana kadar beklenirler. Bu katı yağlayıcılar yuvarlanma elamanları ve yuvarlanma yolunu katı kirleticilerden kaynaklanabilecek hasarlara karşı korurlar.

Çalışma sırasında, katı yağlayıcı yuvarlanma yolu ve yuvarlanma elemanlarında metalsel teması önleyici çok ince bir tabaka oluşturur. Belirli bir çalışma süresinden sonra, çok küçük katı yağlayıcı parçacıkları kopabilir ve bunlar geçici olarak ses ve titreşime neden olabilirler. Bu, hiç bir şekilde rulman performansı ve ömrünün azalmasına neden olmaz.

DryLube katı yağlayıcılı rulmanlar aşırı yüksek veya düşük sıcaklıklarda etkin yağlamaya sahiptir. Herhangi bir sıcaklıkta kalkış ve faaliyet esnasında sürtünme momenti düşüktür. Grafit kafesli yüksek sıcaklık rulmanlarından daha yüksek hızlarda çalışabilme özelliği sunarlar. Rulman ömrü süresince tekrar yağlama gerektirmedikleri için yağlayıcı sarfiyatı en aza indirgenir. Çok düşük dönme hızları ve salınım hareketli uygulamalar için de uygundurlar ve gelişmiş iş emniyeti sunarlar. Pek çok gres ve yağla karşılaştırıldığında çevreye çok daha duyarlıdırlar.

DryLube rulmanlar sürekli döküm tesislerinde hadde merdaneleri, soğutma ızgaraları ve hadde çıkış tablaları, çubuk haddelerinde kılavuz merdaneler, tekrar ısıtma fırını makaraları gibi metal endüstrisinde kullanılabilinirler. Sertleştirme ve tavlama fırınları için araba tekerlek rulmanları olarak da idealdirler. Gıda endüstrisinde fırınlar, iste kurutma tesisi konveyör hatları, gofret makineleri, sterilizasyon ekipmanları da rulmanların uygulama örnekleri arasındadır.

Kağıt endüstrisindeli kağıt dönüşüm hatları, ambalajlama ve baskı makineleri, halat makaralarının yanı sıra otomotiv sektöründeki boyama hatlarında da çözüm sunarlar. Rulmanların diğer kullanım alanları arasında vakum ve uzay uygulamaları ve petrol ile gaz endüstrisinde agresif ortamda çalışan uygulamalar yer almaktadır. Firmanın radyal boşluğu normalden fazla olan ve metal kafesli pek çok rulman ve rulman üniteleri, aynı zamanda DryLube rulmanı olarak da tedarik edilebilir.

DryLube rulman türleri arasında sabit bilyalı rulmanlar, Y-rulmanları, eğik bilyalı rulmanlar, oynak bilyalı rulmanlar, silindirik makaralı rulmanlar, konik makaralı rulmanlar, oynak makaralı rulmanlar, eksenel bilyalı rulmanlar ve eksenel oynak makaralı rulmanlar bulunur. DreyLube rulman seçenekleri arasında -150 °C, +350 °C ve dakikada 120 bin devir sınırlarında çalışabilen modeller mevcuttur.